A large cheese pizza costs $18. Each topping you add on costs $1.50. How much would it cost to get a large cheese pizza with cc toppings added? Write your answer as an expression

Respuesta :

Answer:

[tex]\$18+\$1.50c[/tex]

Step-by-step explanation:

Let

y------> the total cost

c-----> the number of topping

we know that

[tex]y=\$18+\$1.50c[/tex] ----> linear equation that represent the situation