Savanna135
Savanna135
01-12-2020
Social Studies
contestada
Please help me I dont know the answer
Respuesta :
slimjimshady69
slimjimshady69
01-12-2020
They would use a higher proportion because let’s say you have $10 to spend and a bottle of water costs $1.
So now you buy the water, which uses up 10% of your budget for that day.
Now let’s say the price of the water goes up (which will represent inflation) but your $10 budget remains the same.
Now you spend $3 on a bottle of water and now you’ve spent 30% of your budget compared to the previous 10% when the water was only $1.
I hope this helped! Lmk if you have question still
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 99+ )
Otras preguntas
3) A large cheese pizza costs $11.99. A medium cheese pizza costs $8.99. How much do 2 large and 3 medium pizzas cost?
Select all the correct answers. What are the two disadvantages of GMO food? can make plants susceptible to a new disease is less nutritious than regular foods
2.65 g of sodium carbonate was dissolved in water and made up to 500 ml in a standard flask. 20 ml portions of this solution required 18.50 ml of a solution of
Which poetic device is used in the poem?
Which of the following could be the side lengths of a right triangle? a. 3, 13 and 14 b. 4, 5, and 6 c. 4, 9, and 10 d. 5, 10, and 15 e. 5, 12, and 13
a racing car has a mass of 1910 kg. the acceleration of gravity is 9.8 m/s 2 . what is its kinetic energy if it has a speed of 109 km/h? answer in units of j
What is 1984 about? Should I read it?
A swing set needs repair. The support bar that is at the middle of the A-frame is failing and must be replaced. An image of a swing set is shown with triangle S
Which of the following is a cause of economic problem? A.Scarcity of Resources B.Unlimited Wants C.Alternatives Uses D.All of the above
What natural resource was mined to power the industrial revolution in england?