Respuesta :

Answer:

.29 per ounce

Step-by-step explanation:

divided the cost by the amount

4.68/16

Answer:

$0.29 per ounce of jelly

Step-by-step explanation:

Because you have to divide $4.68 by 16.

Which is $0.2925.

And to round $0.2925 you have to keep it the same and not round up because 2 is not big enough to round this number.

So the answer is $0.29.