Respuesta :

Answer:

The price for one pound of cherries is $3.5

Step-by-step explanation:

$9.8/2.8= $3.5 for one pound of cherries

xoxo,

your highness...

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

Divide 9.80 by 2.8 and add a zero to get $3.50 per pound. Hope this helps.