Respuesta :

Answer:

$37.50

Step-by-step explanation:

If 50 apples cost $25 to find the cost of 1 apple, we divide the total cost by the total number of items. In this case, we do 25/50.

One apple costs 0.50. If we need 75 apples then we simply multiply 0.50 by 75 which gets us 37.50.