contestada

The cost of movie tickets for a group of friends is $24. They buy 3 snacks. The cost of each snack us the same. The group spends $43.50 total for tickets and snacks.

How much does each snack cost?

The cost of movie tickets for a group of friends is 24 They buy 3 snacks The cost of each snack us the same The group spends 4350 total for tickets and snacks H class=

Respuesta :

Answer:

Answer is 6.5 dollars.

Step-by-step explanation:

Cost of movie tickets and snacks in total = 43.50

Cost of tickets = $24

Cost of Snacks = 43.50-24 =19.5$

number of snacks = 3

Cost of one snack = 19.5 ÷ 3 = 6.5$