A food production company is choosing between two suppliers of grain. Supplier A sells grain for $5.25 per bushel plus
a
delivery fee of $3 per bushel. Supplier B sells the grain for $6.50 per bushel plus a flat delivery fee of $1,500 each week.
Which supplier would cost more if the production company bought 500 bushels of grain each week?

A food production company is choosing between two suppliers of grain Supplier A sells grain for 525 per bushel plus a delivery fee of 3 per bushel Supplier B se class=