Respuesta :
Answer:
$1,25
Step-by-step explanation:
$46.25 : 37 = $1,25
I divided the amount of money into the number of 37 pounds
you would take the amount / pounds to get the amount per pound. therefore 46.25/37= 1.25 so each pound costs $1.25