Ashley bought 3 bottles of water and a large pizza. The pizza cost $10.99 and the total bill was $15.49.
(2 points)
Part A: Write an equation to represent the situation.
Part B: Solve to find the cost of one bottle of water.

Respuesta :

at least x one bottle of water
A.15.49-10.99:3=x

B.15.49-10.99=4.5 $ the 3 bottles

4.5:3=1.5 $ each bottle