trod8901
trod8901
01-02-2018
Mathematics
contestada
can someone please help I'm really stressed
Respuesta :
ameliaadams102p3gbvi
ameliaadams102p3gbvi
01-02-2018
16x-4 = 4x-28
16x-4x -4 =-28
12x-4=-28
12x=-28+4
12x=-24
12x/12=-24x/12
x=-2
Answer Link
fsebastian7683
fsebastian7683
01-02-2018
Ok so what you are going to do is put the like terms together
16x-4=4x-28
So, 16x+-4x=-28+4
12x=-24 then you divide -24÷12= -2
So the answer is -2
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 95+ )
Otras preguntas
7 watermelons cost $8.96. How many full watermelons can you buy for $20.
Write 6.085 in word form.
Ten years ago, Victor's age was half of the age he will be in 10 years. How old is he now?
A restaurant sells 10 tacos for $8.49, or 6 of the same kind of taco for $5.40. Which is the better deal?
Noah was playing with his wooden blocks and created a house. What would be the area of the front of the house? 51 in² 12 in² 63 in² 39 in²
Marilyn buys pens that cost $12 per dozen. What is the cost of one pen? $12.00 $24.00 $1.00 $1.20
12,10,15, 13.18.16.21.19 what comes next .
Read the sentences. When Jessica gets home, she will make supper. During the school year, she always follows the same routine. Walking into her apartment, she t
PLZ HELP PLZ PLZ PLZ HELP
Jake spent d dollars to go on vacation. He bought a plane ticket for $250 and stayed in a hotel for 5 nights. If the cost of the hotel room was the same each ni